Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Opublikowane przez devsoft w dniu

„Gdyby na świecie był większy spokój, to i my bylibyśmy spokojniejsi”… Taka myśl przyszła mi dzisiaj do głowy gdy zobaczyłam jaki dziś mamy ważny dzień.

Dzisiaj obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka według mnie to jedno z najważniejszych świąt jakie nas otaczają, w ciągu całego roku. Dzień, który nam wszystkim powinien przyświecać codziennie. I nie chodzi tutaj o to, że mamy nasze dzieci tylko rozpieszczać, chodzi o to by obdarowywać je miłością, szacunkiem i wyrozumiałością. Gdy dziecko otrzymuje takie wartości to bardzo często oddaje je z nawiązką.

W dzisiejszym świecie wychowywanie dzieci stało się wymagające i być może trudniejsze niż kiedykolwiek. Codziennie otaczają nas różne przemiany związane z istnieniem świata. Codziennie dowiadujemy się o zagrożeniach, choćby tych ostatnich, związanych z Covid. Każdy rodzic, opiekun dziecka, boryka się z wyzwaniem jakim jest chociażby nauka zdalna naszych pociech.

Wczoraj na jednym z portali, związanych z pracą przeczytałam, że dzisiejszy pracownik musi być „bardziej zrównoważony psychicznie” pracując zdalnie. Nie powiem, te słowa bardzo mnie ujęły bo ktoś kto to napisał, zapomniał o najważniejsze kwestii: nie każdy wie jak pracować zdalnie, jak sprostać oczekiwaniom i jak w tym czasie zająć się swoją rodziną. A pracownik to przecież bardzo często też rodzic.

Marzę o tym aby na świecie został stworzony system, instytucja pomocy dla rodzin, gdzie każdy otrzymywałby potrzebne wsparcie. Wierzę, że edukacja i budowanie świadomości osób sprawujących opiekę nad dziećmi to jedyny i właściwy krok ku lepszemu światu. Wierzę również w to, że każdy z nas może codziennie zmieniać swój własny świat, budowany wokół siebie.

 Mamy to szczęście, że dzięki dostępowi do internetu możemy po tą wiedzę „sięgnąć” natychmiast. I mamy to szczęście, bo głoszą ją często wspaniałe osoby, robiąc to bezinteresownie.

Wszystkiego dobrego, Aurelia

Ciekawostki

Kto ustanowił w Polsce Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka?

Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w dniu 7 listopada 2014 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia dnia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka

Jakie zapisy zawiera uchwała?

W uchwale zapisano m.in.: „Dnia 20 listopada 2014 r. przypada 25. rocznica przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka. To wydarzenie ma szczególne znaczenie dla Polski jako inicjatora działań i prekursora prac nad stworzeniem tego najważniejszego na świecie dokumentu chroniącego prawa dzieci. Jako Polacy jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie nasz kraj w 1978 r. przedstawił projekt Konwencji i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ jej uchwalenie. Był to niewątpliwie jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej. Przypominając szczególny wkład i rolę Polski w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka.”

źródło: Wikipedia